Kurumsallığınıza Değer Katacak Ürünlerimizi İncelediniz mi?

Blog

eskiz

Ambalaj Eskizlerin Hazırlanması

Bilgisayar çağdaş gelişmelerin içinde hemen hemen hergün yüzyüze gelmekte olduklarımızın başında gelmektedir. Sanayi devrimi ardından gelen makineleşme beraberinde elektronik ve bilgisayar teknolojisini de sürükledi. İnsanlar pek çok alanda bilgisayar kullanmaya başladılar. İlk olarak 1950 lerde IBM Firması çok büyük emek ve zaman k ybını ortadan kaldıran bilgisayarları üretmeye başladı. Bu bilgisayarlar oldukça büyük, hantal zor kullanılır ve pahalıydı. Teknolojik gelişmeyle birlikte tüm bu makineler küçüldü, güçlendi ve kullanım alanı genişledi. İşte bu alanda grafik tasarımcısını ilgilendiren, en büyük gelişme 1984 yılında Apple Macintosh bilgisayarınm piyasaya sürülmesi oldu. Amerika’da üretilen bu bilgisayar eskisine nazaran çok daha kolay kullanılabilir ve daha az ürkütücü nitelikteydi. Artık kullanıcılar farklı bilgisayar dillerini bilmek veya kimi komutlar ezberlemek zorunda değildi. Macintosh kullanıcının dilinde komut alıp verebiliyor ve tamamıyla görsel ve sembolik bir ekran yapısma sahipti. Tüm bu kolaylıklar bilgisayar kullanıcısı sayısını arttırdı. Macintosh’lar kişisel bilgisayar alanmda bir devrim yarattı ve bilgisayar evlere, okullara, işyerlerine girdi. Özellikle grafik tasarım alanında Mac’lar vazgeçilmez bir araç oldu. Artık tasarımcının masasında gördüğümüz kalem, cetvel, fırça, kretuvar gibi aletlerin yerine klavye, mause, ekran gibi bilgisayar parçaları almaya başladı. Özellikle 1980 lerin sonuna doğru Macintosh ortamında kullanılmaya başlayan “Postcript” dili tüm grafik dünyasında ve masaüstü yayıncılık alanında bir çığır açtı. Matematiksel olarak ve koordinat bilgisi şeklinde oluşturulan bu çizimler çok yüksek çözünürlükte siyah-beyaz veya renk ayrımı imkanları veriyordu. Bu konuda en çok kullanılan yazılımlar ise Adobe Illustrator Aldus Freehand oldu. Bu programlar çok geniş yetenekleri sayesinde grafik alandaki pek çok çalışmada grafikerlerin baş yardımcısı haline geldi. Bu arada bitmap olarak çalışan ve pixeler çözümleme esaslı, oldukça yüksek olanaklara sahip görüntü işlem programları da gelişti. Bunların başında da pek çok dosyadan alış-veriş yapabilen renk ayrımı ve Foto-rotuş özelliğine sahip Adobe Photoshop en çok kullanılanlardır. Daha sonra Adobe Illistrator bunun yerini aldı.

Durum böyle olunca ambalaj tasarımı konusunda da bilgisayar sıklıkla kullanılmaya başlandı. Eskizler bilgisayar ortamında hazırlanıp, renkli prova çıkışı alınarak müşteriye sunulabilir hale geldi. Günümüzde bu prova çıkışları için üretilen, renkli yazıcılar oldukça ucuzladı, kalitesi arttı ve yaygınlık kazandı, artık tasarım firmaları bu tip makinaları edinebilmekte veya hizmetini verenlerden kiralayabilmekte. Bu çalışmaların onaylanması halinde bilgisayar ortamındaki tasarımdan renk ayrımı alınıp vakit kaybetmeden baskıya gitme avantajı uzun bir süreci oldukça kısaltılmış oldu. Günümüzde artık pek çok grafik tasarım aşamasında bilgisayar kullanılmakta ve bu kullanım tasarımcıya yeni ufuklar getirmektedir.

Üç boyutlu ambalaj tasarımında ise durum pek farklı değil artık. Üç boyutlu modelleme programlarınm gelişimi sayesinde örneğin bir zeytinyağı şişesinin tüm form çalışması bilgisayarda yapılabiliyor ve prototip maket üretilebiliyor. Gelişen CAD-CAM (Computer Aided Design-Computer Aided Manufacturing) Bilgisayar Destekli Tasarım-Bilgisayar Destekli Üretim sistemleri matematiksel olarak modellenmiş bir formun module edilmiş maketine hemen sahip olabilme imkanı getirdi. Bu teknikle hacim, malzeme kalınlığı, ağırlık, malzeme maliyeti gibi hesapJarm çok kolay ve hassas şekilde yapılabilmesi olası hale geldi.

İster iki boyutlu, ister üç boyutlu olsun tüm bu gelişmeler, çok yüksek çözünürlükte ve büyük boylardaki kaliteli çıktı olanaklarının da artmasıyla grafik tasarım dünyasında ambalaj tasarımına etkin bir eskiz gücü ve zaman kazancını beraberinde getirdi. Artık günümüz tasarımcısı ekranı başında renk alternatiflerini daha çabuk üretebilmekte ve tüm bu çeşitliliği anında görerek arzuladığı tasarıma kolay ulaşabilme yolunda avantajlar elde etmektedir.