Kurumsallığınıza Değer Katacak Ürünlerimizi İncelediniz mi?

Blog

ambalaj-tasarımında-yazı

Ambalaj Tasarımında Yazı

Ürün için kararlaştırılan özgün bir isim var mı? Eğer varsa bu ismin karakteri araştırılmalı, anlam net bir şekilde tanımlanmalıdır. Örneğin bir erkek kozmetik serisi için düşünülen “ICARUS” gibi bir ismin fonetik ve içerik yapısı incelendiğinde kozmik ve gizemli bir yapı ortaya çıkar, bu yapı ise iletişim stratejisinde yer alan geleceğe dönük (Futuristik) duygunun oluşturulmasında faydalanabilecek noktalardan en önemlisini teşkil edebilir. Bu konuda verilebilecek diğer bir örnek Shell firmasının “Helix” isimli ürününden verilebilir. Helix geometrik bir şeklin adıdır. Yağ gibi kıvrak ve enerjik niteliği olan bir ürün ile son derece uygundur. Bu uyumun daha da vurgulanması için tüm basın ve TV kampanyalarında ve ambalajın üzerinde bu formun detayı kullanılması adeta “llclix”in ürün kimliği helix formu ile bütünleştirilerek verilmiştir.

Bu seçim büyük ölçüde ürünün cinsine ve karakterine bağlı olarak şekillenir. Örneğin bir ketçap ambalajında neredeyse sembolleştirilmiş şekilde stilizasyona uğramış domateslerin bir grafik öğe olarak kullanımı herhangi bir sorun çıkarmazken bir telsiz telefon ambalajı üzerinde ürünün fotoğrafı yerine illustrasyonu tüketiciyi farklı noktalara sürükleyebilir ve ciddiyetsiz, belki de gerçeği gizleyen, değiştirerek sunan bir iletişim boyutu yaratabilir. Fotoğraf veya illustrasyon arasındaki seçim yapılırken satış noktasındaki etki gücü de göz önüne alınmalıdır. Belirli bir hazırlık evresinden sonra tüketilecek gıda ürünlerinin çoğunda fotoğraf tercih edilir (örnek, pizza, kek vb.). Bunun sebebi, içinde ne olduğunu son noktada göstermek ve çekicilik faktörünü eyleme dönüştürme yönünde güçlendirmektedir.
Eğer fotoğraf kullanılacaksa fotoğrafın karakteri ne olacaktır? Fotoğraf ışık ve kompozisyon açısından ciddi veya sıcak, sade bir yapıda mı olmalıdır (Ürünün ne kadarı görülmelidir. Bir bölümü, yemeye hazır hali veya tümü … )? Ürünün içeriğini oluşturanlar açıkça gösterilebilir mi (Örneğin, sebzeli tavuk çarbası için sunulmaya hazır bir kase çorba ile birlikte tüm içindekilerin kompozisyonu)? Tüm bunlar nasıl bir oranda sunulmalıdır (Bir ambalajın üzerinde, tüyleri yolunmuş bir tavuk ne kadar çekici ve ne kadar iştah açıcı olabilir?) Tüm bunlar . gc çck ölçüsünde küçük, büyük veya aynı ölçüde mi olacak?